Нові-старі «посіпаки» Мінприроди Фото "Жива планета"

Нові-старі «посіпаки» Мінприроди

7 грудня 2018 року на засіданні громадської ради при Мінприроди в новому складі в черговий раз одноголосно було обрано на посаду голови Світлану Берзіну. Наразі вона є президентом ВГО «Жива планета», та більш відома пані Берзіна як директор Київського зоопарку, під час керівництва якої через неналежні умови утримання масово і регулярно гинули тварини, а в рамках перевірки були встановленні численні і багатомільйонні фінансові порушення. Показово також, що Берзіна ліквідувала науковий відділ зоопарку.

Після звільнення з зоопарку пані Берзіна почала активно займатись громадською діяльністю. Очолювана нею організація «Жива планета» підпадає під тип громадських організацій, створених чиновниками, що займаються лобіюванням їх інтересів та отримують на свою діяльність бюджетні кошти[1], і ось чому:

Якщо в 2015-2016рр Світлана Берзіна виконувала роботи для Державної екологічної академії на загальну суму в сотні тисяч бюджетних гривень, то в 2017 року її апетити зросли до мільйонів бюджетних коштів. Розслідування, проведене МБО «Екологія. Право. Людина»[2] дійшло і до депутата О. Єднака, і його звернення з цього приводу до міністра екології О.Семерака доступні у відкритому доступі на сайті Верховної Ради за посиланням: Листи депутата О. Єднака

Так, в листопаді 2017 року Мінприродою було проведено низку тендерів на освоєння бюджетних коштів, виділених міністерству Постановою Кабміну №474 від 04.07.2017 року. Зокрема 2,3 мільйони гривень виділялось на розробку і друк поліграфічної продукції та екологічну підготовку спеціалістів; ще 1,9 мільйонів гривень на розроблення веб-порталу з питань екологічної освіти. Ці тендери виграла невідома в колі спеціалістів громадська спілка, засновниками котрої виступають інші громадські організації: двома з них (ГО «Жива Планета – Стале Майбутнє», ВГО «Жива Планета») керує С.В. Берзіна, ще однією (ВГО «Чиста Хвиля») В.В. Савицький – колишній Голова Громадської Ради при Мінприроди, у котрого Берзіна була заступником. Варто зазначити, що в рамках цих тендерів були відхилені пропозиції в 10! разів дешевші, не кажучи вже про нереальні строки виконання завдань, завищену ціну готової продукції і т.д. В 2018 році наявність низки порушень і зловживань при проведенні цих тендерів визнала і Рахункова палата, яка рекомендувала Мінприроди та ДЕА притягнути до відповідальності посадових осіб, винних у встановлених порушеннях законодавства[3]. Варто зазначити, що цією ж Постановою Кабміну Мінприроді виділили 600 000 гривень на проведення дослідження щодо оцінки стану популяції лося в Україні, однак ці кошти використані не були – можливо через те, що не знайшли на кого їх «розпилити», а можливо і через те, що строк на виконання дослідження був нереальним.

 Рахункова палата підтвердила, що між замовником і виконавцем тендеру на розробку екологічної поліграфічної продукції було досягнуто попередньої домовленості. Можливо, це така схема для розпилу бюджетних коштів, в рамках котрої вдається «підгодувати» Громадську Раду, яка потім буде рекомендувати і погоджувати міністерству потрібні ініціативи?

Крім бурхливої громадської діяльності Берзіна разом з колегою В. Борейко пропагує в Україні рух екотаж (екологічний саботаж). Так, в червні 2015 року ВГО «Жива планета» і пані Берзіна особисто прийняли участь в акції нібито по порятунку реліктових дубів на території дендропарку «Олександрія». Через півтора роки дендропарк «Олександрія» випустив прес-реліз[4], в якому зазначив, що «рятівники» вбили по кілька десятків цвяхів у дерева, і одне з них через це загинуло. Наукова комісія НАНУ визнала дії радикалів протизаконними, які призведуть до захворювання та подальшої загибелі дубів. За фактом злочинної акції було відкрите кримінальне провадження, сума нанесених парку збитків склала 58,7 тисяч гривень.

Цікаво, що ще в 2008 році пан Борейко закликав звільнити пані Берзіну з посади директора Київського зоопарку, бо вона взагалі «некомпетентна у питаннях щодо поводження із тваринами» і є «антигуманною людиною»[5]. Однак вже з 2010 року пан Борейко почав всіляко підтримувати очільницю зоопарку, мовляв, вони виконали всі умови екологів щодо утримання тварин. Та представники інших зоозахисних організацій стверджували, що помирились вони все через ті ж дерева. Справа крилась в грошах – пан Борейко полікував Київському зоопарку декілька дерев, причому спеціалісти стверджували, що: роботи виконані вкрай неякісно, замість комплексного догляду за рослинами була проведена піар-акція, під шумок якої (КЕКЦ) «кинули» Зоопарк приблизно на 10 тисяч гривень (на той час це майже $2 000). Всі документи і висновки доступні на сайті Форуму порятунку Києва[6].

Апетити пана Борейко, як і пані Берзіної, з роками зростали, і від лікування дерев він перейшов на масштабніші піар-акції. Потягнув за собою і тих зоозахисників, які жорстко критикували тандем Берзіна-Борейко та навіть звертались з цього приводу до Прокуратури – той же самий Форум порятунку Києва в 2017 році вже пліч опліч з Борейко і Берзіною «захищав» лося.

Але «хто є хто» у світі «зоозахисних» організацій ми розповімо в наступних публікаціях.

 

[1] https://life.pravda.com.ua/columns/2016/12/13/221448/

[2] http://epl.org.ua/announces/berzina-povertayetsya-abo-navishho-ukrayini-potribna-derzhavna-ekologichna-akademiya/

[3] http://epl.org.ua/announces/rahunkova-palata-ukrayiny-vyyavyla-chyslenni-porushennya-v-roboti-derzhavnoyi-ekologichnoyi-akademiyi/

[4] http://www.alexandria-park.com.ua/shipuvannya-blago-chi-shkoda/

[5] http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/3261/art/1205356009.html

[6] http://forumspaskiev.org.ua/databox/2011/10/19377.php