Хроніка боротьби за лося

Хроніка боротьби за лося

ГС «Всеукраїнська мисливська спілка» з моменту свого заснування продовжує справу ГС «Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств» щодо протиправної заборони полювання на лося і його внесення в Червону книгу України.

Вже декілька років екологи намагаються внести лося в Червону книгу та заборонити полювання на нього. З кінця 2016 року вони заручилися підтримкою не лише представника профільного інституту, а й чиновників Мінприроди.

Так, 5.10.2016р. Керівник секції ссавців Нацкомісії з ведення Червоної книги, зав.відділу Інституту зоології ім.І.І.Шмальгаузена НАН, С.В. Межжерін направляє листа до міністра екології та природних ресурсів О.М. Семерака. В ньому С.В. Межжерін посилається на «експертні оцінки» і стверджує, що чисельність лося в Україні становить 1-2 тисячі осіб. Про інші неправдиві твердження професора можна прочитати в самому листі:

Лист С.В. Межжеріна

До кампанії по введенню заборони полювання на лося долучається Народний депутат І.В. Луценко, який 6.12.2016р. звертається до міністра з депутатським зверненням. В ньому міститься посилання на думку професора С.В. Межжеріна з приводу того, що чисельність популяції лося становить близько 2 тисяч осіб.

Депутатське звернення І.В. Луценко

В результаті вищевказаних звернень 03.01.2017р. відбувається засідання Громадської ради при Мінприроди, на якому представник Київського еколого-культурного центру І.Ю. Парнікоза зробив презентацію ситуації з популяцією лося, додавши до матеріалів свою статтю, розміщену на порталі для журналістів http://h.ua/story/434280/. В даній статі міститься посилання на думки та усні повідомлення окремих науковців. Співдоповідачем по цьому питанню на засіданні Громадської ради був заступник директора Департаменту охорони природних ресурсів Мінприроди М.М. Мовчан. Незважаючи на те, що публікація КЕКЦ є лише статтею і не є науковим обґрунтуванням, Громадська рада в порушення норм законодавства сприймає її як результат проведеного дослідження і рекомендує Мінприроди заборонити полювання на лося на 25 років, та виділити бюджетні кошти на проведення дослідження щодо стану популяції лося.

Протокол засідання (Пункт 4)

29.12.2016 Мінприроди звернулось до Інституту Зоології с запитом, у відповідь на який 01.02.2017р Інститут Зоології ім. І.І.Шмальгаузена надіслав експертний висновок «Щодо стану популяції лося в Україні» за підписом зав.відділу Інституту зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН С.В. Межжеріна. В цьому висновку містяться недостовірні дані щодо офіційної статистики та науково необґрунтоване твердження про надмірні обсяги офіційного добування.

Ескпертний висновок №1

Незважаючи на те, що документ не містить ні наукового обґрунтування щодо необхідності вжиття заходів по збереженню популяції лося, ні достовірних даних про його чисельність, як того потребують Закони України, на підставі даного експертного висновку Мінприроди видає Наказ №41 «Про заборону полювання на лося терміном на 25 років».

Наказ №41

Асоціація звернулась з Відкритим листом до міністра екології та міністра АПК, вказавши на негативні наслідки введення заборони, відсутність підстав для цього та передчасність такого заходу.

Відкритий лист 

Впродовж квітня 2017 року представники екологів під егідою КЕКЦ провели пікети під Мінприроди і Мінюстом з вимогою спочатку зареєструвати наказ, а потім – внести лося в Червону книгу України.

В цей самий час Асоціація звертається до Мінюсту, вказавши на відсутність передбачених законодавством підстав для реєстрації наказу. В зв’язку з чим за відсутності погоджень наказу з боку Мінагрополітики та Держлісагентства Мінюст не реєструє без погодження Наказ №41.

Відповідь Мінюсту

Звернення щодо відсутності підстав для введення заборони Асоціація направила і до Мінприроди. Враховуючи відсутність наукового обґрунтування в Експертному висновку Інституту Зоології ми звернулись і в цю наукову установу для отримання роз’яснень.

У цей час боротьба за лося переростає в боротьбу за Ліміти.

Проект наказу "Про затвердження лімітів" був направлений Держлісагентством на затвердження 10.03.2017р.

Лист Держлісагентства

Так, 5 травня 2017р Мінагрополітики надсилає на погодження до Мінприроди проект наказу «Про затвердження Лімітів використання мисливських тварин державного мисливського фонду у сезон полювання 2017/2018 років» (далі – Ліміти).

Лист Мінагрополітики

Проект Наказу

Пояснювальна записка

Проекти лімітів в розрізі окремих користувачів та зведені по областям завізовані обласними управліннями Держлісагентства та департаментами екології обласних державних адміністрацій.

17.05.2017р. в Мінприроди проходить узгоджувальна нарада щодо питання про заборону полювання на лося під головуванням зам міністра В.Ю. Полуйко, за участю представників наукових установ та громадських організацій у сфері мисливського господарства (в тому числі представників Асоціації). Присутні на нараді висловили свої думки і зауваження, і було прийняте рішення вивчити питання щодо популяції лося та прийняти виважене рішення.

Однак 19.05.2017р Мінприроди відмовляється погодити проект наказу про затвердження Лімітів, посилаючись на експертний висновок Інституту Зоології ім. І.І.Шмальгаузена, пропонуючи виключити з проекту наказу ліміти на лося та ліміти у межах ПЗФ.

Лист Мінприроди

Одночасно з цим Мінприроди звертається до Нацкомісії з питань введення Червоної книги України з проханням розглянути питання про внесення лося до Червоної книги.

Звернення до Нацкомісії

22.05.2017р представники екологічних організацій під егідою КЕКЦ у складі близько десяти учасників проводять повторний пікет під Мінприроди, під час якого вимагають занести лося до Червоної книги. Зам міністра В.Ю. Полуйко повідомляє про направлене звернення Мінприроди до Нацкомісії з питань Червоної книги щодо вжиття заходів по збереженню популяції лося.

20.06.2017р. Мінагрополітики заперечує проти виключення лімітів добування лося і вказує, що проект Лімітів розроблено у відповідності з вимогами законодавства. Зазначено, що представники Інституту Зоології не приймали участь в обліках чисельності мисливських тварин. І повторно відправляє на погодження проект Наказу.

Лист Мінагрополітики 2

21.06.2017р Асоціація направила Лист прем’єр-міністру, директору НАБУ, Мінагрополітики та Мінприроди з вимогою вжити адміністративних заходів щодо чиновників, які своїми діями або бездіяльністю допустили порушення Закону в частині строків затвердження лімітів.

Звернення Асоціації

Відповідь НАБУ

Відповідь Мінприроди

05.07.2017р. у відповідь Мінприроди наголошує на незмінності своєї позиції, що ґрунтується на експертному висновку Інституту Зоології, який, наголошуємо, не містить наукового обґрунтування, та на «суспільному занепокоєнні».

Відповідь Мінприроди

На запит Асоціації Інститут Зоології надав другий експертний висновок, в якому вказано, що з 2009 року ніхто дослідження щодо стану популяції лося в Україні не проводив. Отже наукове обґрунтування введення заборони або внесення лося до Червоної книги – відсутні.

Експертний висновок 2

14.07.2017р в листі до Мінагрополітики Держлісагентство вказує, що проект Лімітів розроблено відповідно до вимог законодавства (ст. 16 ЗУ «Про мисливське господарство та полювання», Порядку проведення упорядкування мисливських угідь, Інструкції щодо застосування порядку встановлення лімітів, з урахуванням вимог ЗУ «Про природно-заповідний фонд»).

Лист Держлісагентства

20.07.2017р. Асоціація проводить попереджувальний мітинг під Мінприроди з вимогою затвердити Ліміти, оскільки передбачені Законами підстави для відмови в цьому відсутні. Ще один попереджувальний мітинг під Національною академією Наук, звертаючи увагу на протиправні дії членів Нацкомісії (професора С.В. Межжеріна). Вимагаємо не вносити лося в Червону книгу, оскільки підстави для цього відсутні.

Вимоги до Мінприроди

Відповідь Мінприроди

Вимоги до НАН

Відповідь НАН

Звернення до фахівців галузі

23.07.2017р. Мінагрополітики вже втретє направляє лист до Мінприроди щодо погодження проекту Наказу про затвердження Лімітів, вказуючи на те. що проект наказу був розроблений у відповідності до діючого законодавства та нормативно-правових актів.

Лист Мінагрополітики 3

03.08.2017р. Мінприроди знову пропонує виключити з лімітів лося, вказуючи на суперечливість навіть селекційного відстрілу.

Лист Мінприроди 3

Таким чином, порушення з боку Мінприроди вимог діючого законодавства призвело до того, що страждають і мисливські господарства, які терплять значні фінансові збитки через неможливість відкриття полювання; і мисливці, які не мають змоги відправитись на полювання; і сама держава, адже бюджет не отримує кошти від продажу ліцензій

Асоціація веде активну боротьбу за відстоювання законних прав користувачів мисливських угідь і мисливців. Ми звернулись до Президії НАН з вимогою надати інформацію щодо діяльності Нацкомісії, в тому числі і по вирішенню питань, що стосуються лося. Ми співпрацюємо зі справжніми науковцями, які не з книжок знають про поняття мисливського господарства.

Щодо дій тих науковців, які надають завідомо неправдиві дані у експертних висновках, ми подали до Нацполіції заяву про вчинення злочину. В даній публікації викладено основні моменти змісту заяви, тому публікуємо лише список вимог.Крім того було подану Заяву до Нацполіції щодо невиконання службовою особою (замміністра екології В.Ю. Полуйко) своїх службових обов'язків

Заява до Нацполіції

Відповідь Генпрокуратури

Відповідь Генпрокуратури 2

Заява до Нацполіції 2

Оскільки Мінприроди не погоджувало Ліміти на протязі вже чотирьох місяців, Асоціація звернула увагу Кабінету міністрів України на порушення законодавства. 31 серпня ми направили звернення на ім’я прем’єр-міністра України В.Б. Гройсмана з проханням взяти під особистий контроль усунення порушень законодавства в частині строків затвердження Лімітів.

Звернення до прем'єр-міністра

6 вересня 2017 року під стіни Кабміну вийшли сотні представників мисливських господарств та мисливців з різних регіонів України, які мали на меті змусити Кабмін втрутитися в ситуацію зі свавіллям чиновників, і поставити крапку в ситації з не затвердженням Лімітів.

На перемовини з учасниками мітингу було делеговано представників Мінприроди – замміністра В.Ю. Полуйко та замначальника управління охорони біорізноманіття М.М. Мовчана. Однак рішення міністра екології О.М. Семерака з приводу заборони полювання на лося є політичним, тому делегування на перемовини підлеглих, які змінити це рішення не можуть, нас не влаштовувало, і ми передали свої вимоги представнику Кабміну.

Вимоги мітингу

Фото та відео з мітингу

За дорученням Кабміну вже через тиждень після проведення мітингу (13.09.2017) була організована нарада за участю відповідальних за затвердження Лімітів міністерств – Мінагрополітики та Мінприроди, а також представників громадськості з обох боків. Сторони висловили свої позиції, прийняття остаточного рішення залишилось за центральними органами виконавчої влади. Про деталі наради можна прочитати за посиланням:

Нарада в Мінагрополітики

2 жовтня 2017 року міністр екології та природних ресурсів О.Семерак повідомив, що підписав Ліміти на використання мисливських тварин, в тому числі і 160 лімітів на добування лося.

Лось в Червоній книзі

За організаційної підтримки Асоціації направлено колективний лист на захист мисливської галузі від провідних вчених України:

Звернення Вчених

Звернення Асоціації до Нацкомісії з питань ЧКУ:

Звернення Асоціації

 Відповідь Адміністрації Президента

9.10.2017р представники мисливських господарств знов вийшли на мітинг, цього разу, аби виступити проти прийняття рішення про внесення лося до ЧКУ. Міністерство екології анонсувало проведення дослідження, ми вважаємо, що лише після його проведення можна приймати рішення. Заборони і занесення до Червоної книги не допоможуть зберегти популяцію лося.

Вимоги мітингу під НАН

Графік чисельності лося

Наочна статистика - як захищає Червона книга, і як захищають мисливські господарства:

Чисельність деяких видів

9.11.2017 року відбулось засідання національної комісії з питань Червоної книги України, на якому було заслухано доповідь професора С.В. Межжеріна щодо необхідності внесення лося до Червоної книги, і повідомлено про результати розгляду цього питання Секцією з питань охорони тваринного світу Нацкомісії і нарадою в Інституті Зоології ім. І.І. Шмальгаузена. В результаті Нацкомісія прийняла рішення рекомендувати Мінприроди внести лося до Червоної книги за категорією вразливий.

Копії протоколів засідань Нацкомісії та секцій, а також подання Нацкомісії:

Подання Нацкомісії

Протокол Нацкомісії

Додаток 1 - виступ С.В. Межжеріна

Додаток 2 - Протокол засідання секції тваринного світу

Додаток 3 -Протокол наради провідних вчених

Підставою для прийняття рішення рекомендувати внести лося до Червоної книги стали:

  1. Стандартна форма 2-тп Мисливство. Зауважимо, у відповідності з нею за 17 років чисельність лося зросла на 34,3%.
  2. Наукові публікації:
    • Ковальчук О.Лось (Alces alces L.) у складі минулої та сучасної теріофауни Сумської області: зміни чисельності та їх причини / О. Ковальчук // Праці Теріологічної Школи. - 2010. - Вип. 10. - С. 128-134. В якій, зокрема, зазначено наступне: «Встановлено, що на заповідних територіях регіону поголів’я лосів також зменшується, що можна пояснити природним спадом чисельності по закінченні 50-річного циклу відтворення, характерного для даного виду».

О.Ковальчук

  • Поширення та чисельність лося, Alces Alces (Mammalia, Artiodactyla), в Україні на початку XXI століття / В.Н. Смаголь, Г.Г. Гаврись, А.А. Салганский-мл. // Вестник зоологии. — 2012. — Т. 46, № 2. — С. 161-166. — Бібліогр.: 10 назв. — укр. В якій, зокрема, зазначено наступне: «Станом на 2009 р. чисельність лося в Україні перебуває в межах 4600-4700 ос., що зумовлює впевненість безпеки виду в найближчому майбутньому, а відтак знімає питання внесення його до вітчизняної Червоної книги».
  • В. Смаголь, Г. Гаврись
  • Межжерін С.В., Лашкова О.І. Ссавці України (довідник-визначник). — /Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена/. — К.: Наукова думка, 2013. – 356 с.(22,5 ум.друк.арк.) – 300 прим. – ISBN 978-966-1650-30-4

3. Літописи природи заповідників. Не зазначено – котрих саме, але на наш запит щодо чисельності лося на території об’єктів природно-заповідного фонду ми отримали наступну інформацію від Мінприроди:

Чисельність лося в ПЗФ

19.12.2017 року міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак підписав Наказ №481 «Про внесення змін до переліку видів тварин, що заносяться до Червоної книги України, доповнивши його лосем.

Наказ про внесення лося до Червоної книги

19.01.2018р мисливець – позивач у справі 826/9432/17 до Мінприроди і Мінагрополітики про визнання протиправними дій та бездіяльності щодо непогодження лімітів добування мисливських тварин – збільшив позовні вимоги, доповнивши їх вимогою визнати наказ Мінприроди про внесення лося до Червоної книги нечинним (Справа 1 в Адміністративному суді м. Києва).

8.05.2018р до Адміністративного суду м. Києва звернулось ТОВ «Метос» з вимогами визнати протиправними та скасувати Подання Нацкомісії, наказ Мінприроди щодо внесення лося до Червоної книги. Третьою особою на боці позивача виступила ГС «Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств» (Справа 2).

26.11.2018р на підтримку даного позову нами було проведено мисливський мітинг біля Окружного адміністративного суду ДЕТАЛІ

27.11.2018р Окружний адміністративний суд м. Києва (Справа 1) визнав протиправним та нечинним Наказ про внесення лося до Червоної книги, оскільки формально Подання Нацкомісії хоч і наявне, але доказів (наукового обґрунтування необхідності занесення виду до ЧКУ, достовірних даних про чисельність популяції та її динаміку, поширення і зміни умов існування) надано не було. Суд зауважив, що після 2009 року дослідження популяції лося в Україні не проводилось.

Суд скасував наказ про внесення лося до ЧКУ

03.04.2019р Окружний адміністративний суд в зв’язку з заявою ТОВ «Метос» про відмову від позову, закрив Справу 2.

08.04.2019р Шостий апеляційний суд м. Києва, куди звернулось Мінприроди з апеляційною скаргою по Справі 1, скасував рішення окружного адмінсуду щодо скасування наказу про внесення лося до Червоної книги, таким чином, повернувши йому статус «червонокнижного».

Текст рішення Шостого апеляційного суду

Не погоджуючись з цим рішенням, Позивач подав касаційну скаргу до Верховного суду. На неї надійшло два відзиви – від КЕКЦ та Мінагрополітики, вони розміщені за посиланням: http://gsvms.org.ua/uk/katehorii/novyny/item/242-vidzivi-minagropolitiki-ta-kekts-na-kasatsijnu-skargu-po-losyu