ПЗФ – що це і з чим його їдять?

ПЗФ – що це і з чим його їдять?

До складу природно-заповідного фонду України входять природні та штучно створені території та об’єкти.

В залежності від статусу (загальнодержавного чи місцевого значення) відрізняється процедура їх створення.

Для загальнодержавних – починається процедура з клопотання про необхідність створення ПЗФ, яке готується обласними державними адміністраціями, має містити наукове обґрунтування, характеристику та відомості про об’єкти, що пропонуються до заповідання. Мінприроди розглядає його, і в разі схвалення забезпечує розробку проекту створення  території чи об’єкта ПЗФ з власниками та первинними користувачами природних ресурсів.  Рішення щодо створення приймає Президент (видає Указ).

З територіями та об’єктами місцевого значення – клопотання готується науковими установами, чи зацікавленими організаціями та громадянами. А аналогічні Мінприроді функції виконують обласні державні адміністрації і оголошується створення рішенням сесії обласної ради.

Раніше на територіях природно-заповідного фонду (заказників) було дозволене обмежене полювання, відповідно до його Положення та цільового призначення. Відповідно до ст. 9 ЗУ «Про природно-заповідний фонд» мисливство і досі є одним з видів використання ПЗФ, якщо воно не суперечить цільовому призначенню та вимогам охорони заповідних територій та об’єктів.

Однак в 2010 році набув чинності Закон №1826-VI, яким було обмежене мисливство в господарській  та зоні регульованої рекреації біосферних заповідників, в нацпарках, регіональних ландшафтних парках а також в охоронних зонах територій та об’єктів ПЗФ., А також обмежено або заборонено мисливство на території заказників.

В 2017 році «екодепутати» під керівництвом В.Борейка підступно протягнули заборону полювання в заказниках і в пам’ятках природи (тобто в ПЗФ в цілому). Хоча Закон 2063-VIII, покликаний зберегти Карпатські праліси.

Користувачі мисливських угідь не є власниками або постійними користувачами земельних ділянок, тому їх погоджень при створенні територій та  об’єктів ПЗФ не потребується (крім державного лісового фонду, що входить до складу мисливських господарств Держлісагенства). От і виходить – спочатку вам надали в користування мисливські угіддя, а через певний час – створили територію чи об’єкт ПЗФ і де-факто лишили вас раніше наданого права вести свою діяльність, просто поставивши перед фактом.

І не просто буде заборонене полювання – від вас вимагатимуть знищити або перенести біотехнічні споруди, вольєри, спостережні вежі. Хоча є питання - ст 35 ЗУ "Про тваринний світ" - при припинені права спеціального використання тваринних ресурсів, організації мають право отримати рівноцінну можливість здійснення цього права.

Відповімо і на питання – чому ми «воюємо» за лося. Не лише тому, що його чисельність постійно зростає протягом десятиліть. А й тому, що відповідно до Закону «Про Червону книгу України» наявність червонокнижного виду на певній території є підставою для створення на ній об’єкта ПЗФ загальнодержавного значення.  Лось поширений від Львівської до Луганської областей, і вздовж ареалу його перебування може бути створено територію ПЗФ, де полювання буде заборонене. Абсолютно в любому місці, в разі погодження землевласників та землекористувачів.

Тим паче, що в України є зобов’язання перед ЄС, в рамках яких Мінприроди має намір до 2030 року збільшити площу ПЗФ в 2,4 рази (або на 5,2 млн га порівняно з 2015 роком) – це закріплено в Екологічній стратегії. Тобто, до території природо-заповідного фонду може потрапити ціле мисливське господарство, а напевно й не одне. Так держава «виконає» своє зобов’язання охороняти зникаючі види і зберігати природу. Хоча держава зовсім не турбується, що у більшості об’єктів ПЗФ немає реальної охорони, не винесені в натуру межі, не проведена інвентарізація природних комплексів.

2019 рік ознаменувався новим «подарунком» – «наштампували» нових територій та об’єктів природо-заповідного фонду. Міністр екології О. Семерак підсунув вже колишньому президенту П. Порошенку 11 Указів. І той підписав їх в один день, збільшивши площу ПЗФ в Україні на 80 000 гектар. А все через гонитву виконати зобов’язання перед Європою.

А як же в Європі? Про це читайте в наступній публікації за тиждень – 5 серпня.