Практичні поради по розведенню дикої качки

Практичні поради по розведенню дикої качки

Мисливські господарства, що мають в своїх угіддях закриті водойми площею 15-100га, можуть підвищити чисельність дикої качки шляхом її штучного розведення. Це не тільки ефективний спосіб відтворення нашої фауни, а й шлях до задоволення мисливського попиту.

Системи розведення крижня спрощено можна розділити на два види:

1. Без інкубатора - качки самостійно насиджують і вирощують молодняк, який потім випускають в угіддя. Таким чином від кожної качки можна очікувати 2-і кладки, і в середньому за сезон 15-20 каченят.

2. З інкубатором - яйця з качиних гнізд відбирають і закладають в інкубатор. Таким чином від кожної качки можна отримати до 40-50 каченят.

Як правило, качка несе по 1 яйцю в день, поки їх кількість не досягне 8-12 штук, потім висиджує їх протягом 22-28 днів. На першому і другому році життя у крижнів найкращі показники яйцекладки і виводимості. Після двох сезонів розмноження птахів вибраковують, а основне стадо поповнюють молодняком цього року. Оптимальною віковою структурою вважається: 60% молодняку і 40% дволіток. Оскільки качки при штучному розведенні є полігамними, найкращі показники дає їх утримання у співвідношенні - на 3-4 качки 1 селезень.

качатник2

Будівництво пташника і утримання  качок

Батьківське стадо.

Дикі качки не є вибагливими у догляді, добре переносять холодну пору року, тому не потребують надскладних спеціальних умов утримання. Найбільш оптимальним по співвідношенню ціна/якість є пташник, виконаний з дерева. Найкраще розміщувати його на підвищенні. Зазвичай він має прямокутну форму, фундамент може бути відсутнім - невелику і легку будівлю можна помістити на стовпчики, а грунт під нею засипати гравієм.

Підлогу накривають підстилкою з сухого волокнистого торфу, сіна, подрібнених стрижнів качанів кукурудзи або дрібної стружки. Забруднені ділянки підстилки застеляють новим шаром, а повністю її змінюють 1 раз на рік після закінчення яйцекладки.

Якщо пташник розділений на секції, їх відгороджують металевою сіткою до стелі. Із зовнішнього боку пташника передбачений вихід у вигул. Висота вигулу достатньо 2м, огородження виконано з сітки з вічком до 20х20 мм - при більшому розмірі сітки каченята стануть ласощами для ласки або криси. Щоб убезпечити стадо від норки - сітку вигулу необхідно закопувати на глибину від 70см до 1м, в залежності від ґрунту. Але оскільки сітка має властивість псуватися - можна закопати в траншею шифер, який буде з'єднаний з сіткою. Для забезпечення укриття від сонця і негоди покрівля пташника повинна виступати, утворюючи навіс для можливості укриття качок від негоди і палючого сонця. Іноді вигул пропонують залишати без сітчастого «даху», щоб приваблювати до качок диких селезнів, проте тоді він перетворюється в годівницю для хижих птахів. Якщо все ж було прийнято рішення зробити вигул без верхнього покриття, качкам підрізають махові пера на одному з крил. Щоб не робити цю процедуру постійно, досвідчені качатники використовують інший метод. На одному крилі натягують шкіру з пір'ям в сторону тулуба і відрізають останню фалангу по суглобу, шкіру натягують за суглоб, перев'язують і чекають загоєння. В результаті одне крило виходить більше і качка не може полетіти.

Качатник

Вигули повинні бути обладнані водоймою. Перший варіант - коли пташник розміщений поблизу від відкритої водойми, вигул будують із захопленням частини цієї водойми, огороджуючи його частину сітками. Другий варіант - облаштування канави для купання. Її ширина не менше 1-1,5м, найглибше місце не менше глибини 50-60см, обладнана пологими берегами для вільного виходу. Роблять її з бетону або ж з сучасної поліетиленової плівки, передбачаючи можливість скидання води – поповнювати свіжою водою її необхідно хоча б раз в 4 дні. Плавання в морозний час року матиме наслідком те, що мокрі пера будуть примерзати до підстилки та при підйомі качки вони обірвуться. Тому в морози раз в тиждень качок заносять в тепле приміщення з коритом з водою. Після купання качки підсихають, чистять і змащують свої пір'я, а потім їх повертають в пташник.

Підлоги в вигулах земляні, в холодну пору року поблизу від будівлі пташника викладають солому або сіно для комфортної «лежання» качок.

Особливе значення має освітлення, тому пташники повинні бути обладнані вікнами, бажано з фрамугою, що відкривається, тоді в зимову пору року при провітрюванні повітря буде спрямоване у стелю.

На підлозі для качок встановлюється годівниця в формі прямокутника. Поїлки же можна встановлювати на висоті до 20см від підлоги, щоб качки в них не купалися. З цією метою ємності для води можна накривати сіткою з великими вічками, в які качки просовують голови для пиття.

IMG 20200412 WA0003

Так качок утримують в непродуктивний період - з літа до закінчення зими. Завдяки тому, що пташник має отвір і «трапи» –  птахи можуть вільно переміщатися з пташника у вигул.

Утримування качок в період розмноження передбачає установку гніздових будиночків. Їх споруджують з фанери або дерева: 1 «батарея» для розміщення до 10 самок, в якій для кожної є відсіки шириною 30см, глибиною 40см, висотою 40-50см. Підстилка - сіно або солома - повинна завжди утримуватися в чистоті.

Зазвичай «будиночок» залишають без передньої стінки, замість якої є поріг висотою 3-5см, що перешкоджає викочування яєць. Але існує і більш комфортна і затишна для качки конструкція (див. Фото). В такому випадку на «верхньому» поверсі розташовується селезень, на «нижньому» з круглим отвором - качка висиджує яйця. Тоді селезень не буде її турбувати і зганяти з гнізда. Якщо утримування качок передбачає наявність інкубатора, задня кришка «будиночку» виконана у вигляді кришки, що дозволяє людині збирати яйця, додатково не турбуючи качок. Зазвичай несуться крижні вранці, а перевірку наявності яєць здійснюють під час виходу качок на годівлю.

IMG 20200412 WA0004

Молодняк.

Товарний молодняк утримується для подальшого випуску в угіддя (свої або на продаж). Випускати в природу можна лише молодняк, отриманий з яєць, відкладених до середини червня, бо до відкриття полювання вони не зможуть повноцінно літати. Ремонтний - для поповнення батьківського стада.

Не пізніше ніж через 10 годин після вилуплення в інкубаторах молодняк переводять на вирощування. 3-5 днів каченята утримуються в обгородженому просторі, де підтримують температуру 28-30°С. На 5-7 день каченятам відкривають доступ до секції вигулу, відгородженої тимчасовою перегородкою висотою не менше 50см, яку прибирають на 12 день. Секція для молодняка повинна бути обладнана джерелом локального обігріву. Він може бути нижнім або верхнім. Нижній обігрів роблять, укладаючи карбоновий нагрівальний кабель, який можна накривати соломою – завдяки чому каченята рівномірно розподіляються по усій площі качатника. Верхній обігрів забезпечується шляхом підвішування лампи, однак в такому випадку каченята можуть збиватися до купи і травмувати один одного. Особливу увагу необхідно приділяти підстилці, яка має важливе гігієнічне значення при підлоговому вирощуванні каченят - її необхідно регулярно міняти, краще використовувати різану солому, деревні стружки, волокнистий торф. У перші 5-6 днів вирощування тирсу і невеликий торф застосовувати в якості підстилки не рекомендовано.

У віці 28-30 днів товарний молодняк випускають в угіддя. Ремонтний молодняк вирощують до віку 180 днів, потім переводять в пташник батьківського поголів'я.

Для розрахунку площі пташника можна скористатися наступною таблицею:

Щільність посадки

Значення (гол / м2)

Батьківське стадо пташник

вигул

6

1,6

Молодняк 1-10 днів пташник

вигул

20-25

12,5

Молодняк 11-30 днів пташник

вигул

12,5

5,2

3.Інкубаторій

Якщо на утриманні знаходиться маточне поголів'я до 20 качок, для інкубаторію досить мати добудову до пташника або кімнату всередині пташника площею від 3 до 4 м.кв., в якій стоять інкубатори.

годівниця

Годування

Годування каченят починають максимум через 12 годин після виведення. У віці до 10 днів їм дають варене яйце, сирок з рубаною зеленню. Сьогодні у продажі можна знайти промислові комбікорми для каченят з 1 дня життя. В перший місяць його рекомендують запарювати в окропі і змішувати з рубленою кропивою. У випадку його відсутності в раціон можна додати запарене пшоно або кашу, м'ясний і рибний фарш. Періодично каченят годують пшоняною кашею, звареною на рослинному маслі. В якості мінеральних добавок використовують морську мушлю, річковий пісок і яєчну шкаралупу.

Дорослих крижнів годують двома способами: сухий - комбікормом; вологий - овочевими сумішами. Якщо промислового комбікорму немає, використовують суміші з подрібненого ячменю з пшеницею, овес, просо. В якості вітамінної добавки дають овочі, їх варто протерти на тертці і змішати з бадиллям моркви, картоплі та буряків. В отриману масу треба додати сироватку або бульйон. Така їжа дозволить качкам отримувати необхідну кількість корисних речовин.

У зимовий час качка набирає вагу, годують її двічі в день спеціальної зерносумішшю, кукурудзяною крупою, пшеничною крупою, вівсяною кашею і подрібненими бобовими культурами. Один раз в тиждень необхідно годувати рубаною зеленню або капустою, буряком, морквою, пророщеним зерном.

У раціон повинна входити різна зелень з водойм: морські рупія, ламінарія і дістіхліс. Особливе значення має ряска. Її збирають з поверхні водойм за допомогою мотильниці або сачка, і складають у відро. Її можна заморожувати і при необхідності розморожувати у воді.

Для хорошого переварювання їжі у качок повинен стояти таз з гравієм або крупним піском, куди корисно додавати вапно. Воно запобігає розмноженню комах-шкідників, які псують пір'яний і пуховий покрив качок. Крім цього, два рази на рік птиці дають препарати проти глистів. Їх потрібно додавати в воду у поїлках. Якщо у птахів виник розлад кишечника, то в питну воду додається слабкий розчин марганцю.

Більш ефективне полювання

Штучне розведення традиційно використовується для вирощування підсадних качок для полювання. Випуск проводиться партіями – з інтервалом в 3-4 тижня, тим самим збільшується термін результативного полювання. Маточне поголів’я, яке вже не бере участь у виведенні молодняку, починають тренувати – за допомогою ногавки (браслету) прив’язують качку до кілочку. Випущені штучно вирощені качки приманюють на водойму диких побратимів, таким чином, збільшується їх чисельність в угіддях. Завдяки цьому також з'являється можливість проводити так зване «змішування крові». Качку з вольєра прив'язують біля водойми, де її запліднює дикий селезень, і повертають у вольєр.

ногавка

maxresdefault

Корисні посилання (натисніть на назву):

Штучне розведення крижнів в угіддях від А до Я;

Прості варіанти будівництва качатника

Креслення і схеми – качатник, поїлка, годівниця

Особливості утримування підсадних качок

Підготовка підсадних качок до полювання