Програма реформування. Крок 5 - ДАЛРУ, місце галузі в народному господарстві

Програма реформування. Крок 5 - ДАЛРУ, місце галузі в народному господарстві

Коли і як виникло полювання достеменно ніхто не знає. Факт тільки в тому, що людина, щоб з'їсти шматок м'яса, повинна була добути тварину (правда, іноді навпаки – тварина з'їдала людину). Тобто, полювання складається з двох частин - дія і результат. У давнину дія була важким і небезпечним процесом, сьогодні це можливість спілкування з природою, друзями і незабутні враження. Результат залишився той самий - на виході продукт харчування.

Для розуміння суті питання, спочатку простежимо історію того, як мисливство потрапило до управління ДАЛРУ.

Початок поклала постанова Наркомзему УРСР від 28 червня 1920 р, котрою регулювання мисливства доручалося Народному Комісаріату Землеробства.

Постановою ВУЦЖ и РНК УРСР від 15.05.1931 р. "Об охоте" ведення мисливства покладалося на Наркомісаріат постачання УРСР і Всеукраїнську кооперативну Раду мисливців і рибалок (ВУКРМР). Передбачалося здавати частину отриманої у процесі полювання здобичі органам постачання за нормами та цінами, які встановлювалися Наркомісаріатом по узгодженню з ВУКРМР.

Уже через два роки керівництво промисловим мисливським господарством доручалося Уповноваженому Наркомзовнішторгу при уряді УРСР, ВКСМР ліквідувалася, а організації мисливців-любителів були передані у відання Всеукраїнської ради фізкультури (звідси, напевно, й пішли терміни аматорське чи спортивне полювання)

Таким чином, у 30-ті рр. ХХ ст. в УРСР полювання розглядалося керівництвом країни як один із засобів задоволення потреб країни у продуктах харчування та іншій важливій сировині

В 1935 р. на Головне управління полювання і звірівництва Наркомзему СРСР знову було покладено нагляд за веденням мисливського промислу.

В лютому 1940 р нагляд за веденням мисливського промислу доручили державній інспекції при уряді республіки, а в 1946 р вона реорганізовується в Головне управління у справах мисливського господарства при Раді Міністрів УРСР.

З 195З р ведення питань полювання і мисливського господарства передається Міністерству сільського господарстві УРСР.

В листопаді 1959 р керівництво мисливським господарством Української РСР було доручено Головному управлінню мисливського господарстві Мінлісгоспу УРСР. Спільне ведення лісового і мисливського господарства зумовило появу нових су6'ектов права користування мисливськими угіддями - державних лісомисливських господарств. І ось тут-то все і почалося. Керівники СРСР в ті роки: Хрущов 1953-1964, Брежнєв 1964-1982, після розвалу Союзу вже наші президенти Кравчук, Кучма, Янукович були пристрасними мисливцями. Тому до цих пір повноваження реалізації  державної політики у галузі  мисливського  господарства  і  полювання, належить ДАЛРУ. Адже воно має кращі угіддя, в яких за гроші мисливців і держави, полюють чиновники всіх мастей і рангів.

А тепер по суті.

Загальна площа угідь у користуванні 38,293 млн, з них:

лісових 7,696 (20%)

польових 28,753 (75%)

водно-болотних 1,843 (5%). Так чому ж  галуззю керує відомство, в розпорядженні у котрого лише 1/5 земель мисливських угідь?

На додаток ще це  є спроба поєднати в собі дві конфліктуючі місії. Держлісагентство зосереджене на промисловій заготівлі деревини, що тягне за собою знищення середовищ перебування диких тварин, без урахування місць їх розмноження та відтворювальних ділянок, в той самий час воно має зберігати і примножувати чисельність мисливських тварин і це патова ситуація. Агентство експлуатує ліс як джерело отримання доходів, і це в пріоритеті над умовами проживання диких тварин і приведенням їх чисельності до оптимальної.

Мисливці  та користувачі часто-густо бачать, як рубають ліс в «чорну», машинами по ночах возять лісоматеріали, під час проведення полювання часто натрапляють на свіжі пні, але всі мовчать, бо залежні від лісників.

У 2018 році дохід мисливської галузі склав 228 млн грн. Це - 1,4% від доходу лісової галузі або 0,06% від вкладу сільгосп сектора у ВВП! Тому створення окремого центрального виконавчого органу для такого «несуттєвого» сектора економіки не відповідає принципам державного будівництва. Де ж вихід?

      В питанні реформування системи держуправління галуззю наголошуємо на об’єднанні тваринних, технічних та фінансових ресурсів, шляхом створення Державного агентства з питань рибного та мисливського господарстваза прикладом Американської Служби охорони риб та диких тварин. За даними Мінекономрозвитку (доступні до 2015 року), об’єм реалізації продукції в мисливській галузі становив 82,7 млн грн. При цьому в лісовому господарстві цей показник дорівнював 10720,5 млн грн. Тобто, мисливство у структурі лісівників просто губиться. А от об’єм рибного господарства становив 2800,1 млн грн.

     В складі Рибагентства вже існує рибоохоронний патруль, зона дії якого поширюється не тільки на річки, а й на внутрішні водойми, тобто охоплює всю територію України. Про його ефективності говорить наступне: в 2018 році силами 563 співробітників було проведено 25 000 рейдів, складено майже 43 000 протоколів, накладено штрафів на суму майже 6 млн і компенсовано шкоди на суму майже 28 млн гривень. Якщо ми додамо до нього функції охорони мисливського фонду, збільшивши штат і технічне оснащення, зможемо налагодити дієву охорону мисливських тварин та нарешті покінчити з браконьєрством.

Включення мисливства і рибальства в підпорядкування Міністерства енергетики та захисту довкілля України (Мінекоенерго), органа, котрий формує державну політику, органів, що реалізують цю політику, це ще одна із помилок оптимізації уряду Гончарука.

Відповідно до класифікації видів економічної діяльності КВЕД ДК 009:2010 секція A називається :Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство; Розділ 01-Сільське господарство, мисливство та надання пов'язаних із ними послуг, розділ 03- Рибне господарство. Тому необхідно повернути назад ці два види діяльності в Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки). Це дасть можливість розвивати і полювання,  і дичинорозведення,  і насичення ринку екологічними продуктами харчування.