Розведення крижня – інтерв’ю з керівництвом «ЄФР»

Розведення крижня – інтерв’ю з керівництвом «ЄФР»

У минулому році, відвідавши мисливське господарство «Європейський фонд розвитку» («ЄФР»), ми дізнались багато цікавого про розведення крижня. Про це читайте в інтерв’ю з керівництвом «ЄФР» – директором Сергієм Кофаном і заступником директора по дичинорозведенню Володимиром Волошиним. Уже 15 років вони займаються розведенням крижня на території Харківської області.

Про комплексний підхід у веденні мисливського господарства

Мисливське господарство спеціалізувалося по копитних, першочергово територія включала тільки лісові угіддя. Успіхи і набутий досвід у відтворенні копитних підштовхнули до ідеї про розширення – і території господарства, і його профілю. В результаті – в користування була взята також значна територія польових і водно-болотних угідь, в зв'язку з чим прийнято рішення розводити не лише копитних, а й качку, а потім вже і фазана. З фазаном на даній території виникли деякі проблеми – в холодні сніжні зими багато гинуло, багато йшло на південь. А ось з качкою таких проблем немає.

Сприяли цьому і природні умови. У центрі господарства розташоване найбільше водне місце, оскільки тут місце злиття трьох річок. Поступово відбудували і занедбані рибоводні ставки – в підсумку на території їх стало 8. Частину з них задіяли для риборозведення і тепер реалізують рибу - від личинки до товарної, і надають послуги зі спортивної ловлі. Крім того, на території була покинута ферма, яку господарство викупило і відновило. На її базі і був побудований фазанарій та качина ферма.

Про вдалі експерименти

В 2005 році «ЄФР» була закуплена перша партія маточного поголів'я крижня в Сарнах Рівненської області, в кількості 1300 шт. Випустили їх на перший ставок, паралельно почавши обладнання інших ставків і відбудовування ферми. Взимку качка ще зимувала прямо на ставку, оснащеному аератором. Завдяки цьому агрегату навіть в морозну зиму на ставку залишалася ополонка метрів 70 в довжину і метрів 35 в ширину, і качки там зимували. Співробітники господарства тільки підгодовували їх, і зиму крижні пережили нормально. Найцікавіше, що частково ця качка полетіла на південь, а навесні - повернулася! Зараз батьківське стадо в зимовий період також знаходиться на ставку (в вигулах). Якщо температура повітря -10 або -20, то температура води завжди якийсь «плюс». Та й сама качка не дає замерзати водоймі, а якщо морози великі, то додатково ставиться аератор.

Згодом в господарстві почали проводити різні експерименти. Щоб прискорити процес відтворення качки її маточне поголів'я взимку поміщали в сарай, де було тепло і використовувалося освітлення для штучного збільшення світлового дня. І ось уже в морозному січні-лютому качки починали першу яйцекладку. Ці перші яйця закладалися в інкубатор, що дозволяло отримати перших каченят набагато раніше, ніж в природних умовах.

Наступний експеримент – утримання маточного поголів'я в вольєрах, відкритих зверху. Дикий селезень, пролітаючи над вольєром, чув качок, що там проживали. Він прилітав до вольєру, парувався з ними і таким чином відбувалося змішання крові, що дуже позитивно для міцного потомства. Зараз в закритих вольєрах так само відкривають стельові сітки, роблячи невеликий отвір, і туди залітають дикі селезні. Перебування на ставку вольєрних качок приваблює диких крижнів, які заселяються по сусідству на водоймі.

Про потужності виробництва і шляхи реалізації

У найпродуктивніші роки в «ЄФР» вирощували до 60-70 тисяч крижнів в рік. Перші 10-14 днів каченята утримуються в яслах - спеціальному качатнику «для найменших», потім вже відправляються в обгороджений сіткою вигул, де ростуть до 1,5-2 місяців. Після чого вони починають своє життя у вольєрі на воді, звідки в грудні відбирають маточне поголів'я.

На 2020-2021 роки запланували сформувати маточне поголів'я в кількості 3000 особин, в співвідношенні селезень до качки 1:5. З цієї кількості можна буде отримати приблизно 17-18 тисяч особин молодняку, стверджує Володимир Волошин. Господарство готове збільшити поголів'я і до 100 тисяч, якщо був би попит. А він зараз нестабільний. Припустимо, основним замовником крижнів виступає УТМР, яке є користувачем найбільшої площі водних угідь, і якщо у них поганий фінансовий рік – продажи встали, – кажуть в господарстві. За цей час придбані в господарстві качки заселяли Сумську, Харківську, Черкаську область. Дуже активно брали качок в Полтавську область, але в останні 2-3 роки там висохла велика частина водойм.

Частину розведених крижнів тут реалізують молодняком, починаючи від добових каченят до місячного молодняка, який користується найбільшим попитом. Частина дорослих крижнів йде на продаж, частина випускається на власні ставки.

Цікавий досвід проведення полювання на крижня «під постріл». Як розповів Сергій Кофан, дуже багато мисливців вже знають це полювання, яке їм полюбилося. Як правило, вони приїжджають компанією чоловік 10, замовляють 200-300 качок, яких випускають партіями з часовими інтервалами на значній відстані від ставка. Керуючись своїм інстинктом, качки повертаються на ставок, і пролітають над заростями водойми, де розташовані скрадки мисливців. Тим самим практично відсутні відмінності в полюванні на дику качку і на качку вольєрну, хоча останній варіант і більш динамічний. Качки, які виявилися більш щасливими, ніж мисливці, повертаються в вольєри. Також в господарстві проводять забій нереалізованого поголів'я крижня і реалізують його м'ясом дичини під назвою «Українська дичина».

Про поради «для початківців»

Якщо каченят випускають в угіддя без будівництва вольєрів, то найголовніша умова – водойма повинна бути на відстані від населеного пункту хоча б в 1,5-2км. Тому що, вирощені в штучних умовах крижні хоч і дикі, але все-таки звикають до людини, наприклад, коли їх годують. Вони вже не такі полохливі, і якщо на водоймі проблема з кормами, а крижень чує – поруч є населений пункт, значить, там є людина, є і корми.

В цілому ж при випуску молодняка на водойму там досить їжі для нього, тому він відразу ж розподіляється по ставку і часто ігнорує ті місця, де йому підсипають корм. А коли крижень стає на крило, він вже може відвідувати поля з пшеницею, кукурудзою, загалом – їсти те, що йому подобається.

При розведенні крижня в більш значних масштабах можна замість дорогих промислових комбікормів самостійно готувати кормосуміші із зернової групи та інших складових, в господарстві підрахували, що так можна економити до 40%.

Дуже важливо пам'ятати про хижаків – як «літаючих», так і «бігаючих», стверджує Волошин. Тому, з метою збереження поголів'я крижня краще утримувати в закритих вольєрах, передбачивши надійний захист. Адже іноді хижаки можуть за ніч знищити до 100 особин пернатих. Нічого складного в будівництві таких споруд немає.

Висловлюю подяку Сергію Кофану і Володимиру Волошину, керівництву «ЄФР» за можливість відвідати їх господарство, поспілкуватися і вивчити їх успішний досвід в розведенні крижня. Тепер будемо застосовувати його на практиці в Житомирській області, куди і «поселили» закуплене маточне поголів'я.

Сергій Андросюк, Всеукраїнська мисливська спілка.

З питань придбання: https://safari-dich.com/razvedenie-ptytsy/

Читайте по темі:

Покращення водойми для приваблення качок: http://gsvms.org.ua/uk/katehorii/statti/item/365-pokrashchennia-vodoimy-dlia-pryvablennia-kachok-nimetskyi-dosvid

Практичні поради по розведенню: http://gsvms.org.ua/uk/katehorii/statti/item/335-praktychni-porady-po-rozvedenniu-dykoi-kachky