Американський досвід полювання в заповідниках

Американський досвід полювання в заповідниках

США сміливо можна назвати першопрохідцями у створенні об’єктів природоохоронних територій. Першим у світі національним парком став Йеллоустоун, заснований в 1872 році, а перший національний резерват (аналог природного заповідника в Україні) був заснований в США в 1903 році. Його заснував президент Теодор Рузвельт, який був мисливцем і говорив про те, що в цивілізованих країнах дикі тварини продовжують існувати завдяки зусиллям по їх збереженню з боку мисливців.

На сьогоднішній день полювання в США дозволене у 340 із 566 природних заповідників (wildlife refuge) і в 37 з 38 районів управління водно-болотними угіддями, що існують у системі цих резерватів. Крім того полювання дозволене на 60% територій, якими управляє Служба Національних парків США. Дозвіл полювати в заповіднику приймається індивідуально для кожного заповідного об’єкта, враховуючи низку факторів, на відміну в України де мисливство заборонили в усіх природних заповідниках без виключення.

Причому в США систематично відкривають для полювання все більше заповідних територій. Так, восени 2018 року міністр внутрішніх справ США Райан Зінке вже вдруге за останні два роки оголосив про збільшення доступу громадян до державних земель, зокрема до 377 одиниць збільшиться кількість природних заповідників, де дозволене полювання, і до 312 – де дозволена риболовля.

«Мисливство і рибальство – це сімейні активності, які переходять з покоління в покоління, національні резервати дикої природи надають всім американцям місця для полювання, риболовлі та інших заходів», - заявив Зінке.

То чому ж в США полювання дозволене на природоохоронних територіях?

  1. Менеджмент популяцій є необхідним, пояснює Служба охорони рибних ресурсів та диких тварин США. Дикі тварини – відновлюваний ресурс, і в їх популяціях з’являються надлишки (чисельність перевищує оптимальну). Тому полювання не становить загрози для популяцій, а в деяких випадках є вкрай необхідним. Наприклад, якщо чисельність оленя не регулюють, тварини починають руйнувати середовище свого перебування для себе й інших, і вмирають від голоду або хвороб.
  2. Полювання - історична спадщина американців, в США мисливство одночасно є інструментом управління дикою природою і традиційним видом відпочинку. А традиції в США дуже шановані.
  3. Мисливці роблять значний вклад в збереження дикої природи. Без мисливців і рибалок в США не змогли б зберегти дику природу і місця проживання диких тварин. Ніхто не робить більше для дикої природи, ніж мисливці. Мисливці і рибалки в США генерують більше коштів для управління дикою природою, ніж будь-яке інше джерело.

Наприклад, Rocky Mountain Elk Foundation запустило проект «25 причин, чому полювання є охороною природи». Мисливці в США оплачують всі роботи по збереженню видів диких тварин і середовищ їх існування, на що щорічно витрачають $796 мільйонів, ще $440 млн щороку збирає з мисливців цей фонд, ще $371 млн приносить 11%-кий збір з продажу зброї – всі ці кошти віддають на збереження дикої природи. За рахунок коштів, вилучених від продажу ліцензій на полювання і членських внесків мисливців за останні 100 років в США вдалося збільшити популяцію благородних оленів з 41 тисячі до 1 мільйона особин, білохвостих оленів – з 500 тисяч до 32 мільйонів особин, диких індичок з 100 тисяч до більше 7 мільйонів, мало чисельну популяцію диких качок відтворили до більше 44 мільйонів особин.

Влада підтримує активність американських мисливців, всіляко сприяє популяризації полювання і відкриває для полювання все більше заповідних територій. Тому 3/4 американців підтримують мисливців! Чого не скажеш про українську владу, представник котрої – міністр екології О. Семерак – публічно заявляє, що «полювання це середньовіччя».

Отож, давайте вчитися у американських колег!

Використані джерела:

https://www.doi.gov/pressreleases/secretary-zinke-expands-hunting-and-fishing-opportunities-30-americas-national

https://www.doi.gov/blog/hunting-and-fishing-national-parks-and-fish-and-wildlife-refuges

https://www.doi.gov/pressreleases/new-5-year-report-shows-1016-million-americans-participated-hunting-fishing-wildlife

https://www.fws.gov/refuges/hunting/why-hunting-is-allowed-on-refuges/