Мисливці Словаччини - носії традицій

Мисливці Словаччини - носії традицій

Роль громади у формуванні мисливської культурної спадщини Словаччини

Товариства мисливців у Словаччині об'єднують у своїх лавах усіх мисливців країни і саме вони формують громадську думку щодо сприйняття пересічними громадянами таких понять як полювання, мисливське господарство, мисливська культура. 

У Словаччині існує два основних мисливських Товариства: Словацький мисливський Союз та Словацька мисливська Комора. Але по суті це одне Товариство, але з різними повноваженнями та завданнями, і 33 тис. мисливців Словаччини є членами обох Товариств.

Словацький мисливський Союз, який було створено ще у 1940 році, у 2009 р. передав свої основні повноваження мисливській Коморі й нині займається організацією та контролем мисливського собаківництва та соколиного полювання, готує та контролює експертів цих напрямків, а також веде роботу з громадськістю.

Тепер усім заправляє Словацька мисливська Комора (СМК), яка є професійною мисливською організацією з системою самоврядування. 

СМК захищає і просуває законні інтереси своїх членів для проведення полювання, займається охороною природи та іншими видами діяльності, пов'язаними з мисливством.

Комора розробляє та реалізує різні заходи та програми через свої філії та через членів Товариства.

За Статутом, СМК, її філії та члени цього Товариства працюють задля охорони, зміцнення, збереження і оптимального використання генетичних ресурсів копитних тварин та інших представників фауни, як природного багатства Словаччини. 

Словацька мисливська Комора дбає про збереження традицій та культурних цінностей мисливства, як частини культурної спадщини своїх предків, і прагне до збереження Кодексу етики мисливця.

Завданнями Комори є: організація та проведення іспитів для кандидатів у мисливці та видача їм мисливських Квитків; призначення викладачів та екзаменаторів для тестування кандидатів; організація навчального процесу для майбутніх мисливців; практичні навчання кандидатів у мисливці зі стрільби та поводження з вогнепальною зброєю; організація спортивних змагань зі стрільби.

СМК співпрацює з органами державної влади, просуває інтереси мисливців під час підготовки та затвердження законодавчих актів.

Також Комора забезпечує технічну та юридичну підтримку з питань полювання для своїх членів. Не забуває Товариство і про вручення премій і нагород мисливцям за різні здобутки, проводить виховну та просвітницьку роботу з молоддю.

СМК друкує бюлетені, розміщує публікації та інші мультимедійні матеріали у ЗМІ, популяризує мисливство.

Словацька мисливська Комора підтримує наукові дослідження щодо мисливського господарства та реалізовує їх на практиці.

Товариство співпрацює з установами та організаціями, діяльність яких спрямована на охорону природи і ландшафту, проводить ветеринарні заходи запобігання захворюванням серед диких тварин.

Щодо рівня мисливської освіти у Словаччині, то цій темі приділяється багато уваги. Для того, щоб стати мисливцем, необхідно пройти теоретичне і практичне навчання упродовж двох років, а потім скласти іспити кваліфікованій комісії. Це вдається не всім, тому що тут відсутня корупційна складова і вчитись та здавати не прості іспити доводиться усім бажаючим стати мисливцем. Вже не кажучи про єгерську школу, експертів з мисливського собаківництва чи експертів з оцінки трофеїв. Перевірка їх знань та підвищення кваліфікації проводиться постійно.

Технології не стоять на місці й зараз сучасні кандидати у мисливці можуть в онлайн-режимі пройти тестування і перевірити свої знання. Для цього Товариство розмістило тести на сайті «MY e-ducation» (www.e-ducation.com/show.php/course/55/eng).

Після реєстрації на порталі, вам запропонують пройти 7 тестів по 10 питань у кожному, на вирішення одного тесту відводиться 17 хвилин. 

Розділи тестових завдань:

 1. Мисливська освіта;
 2. Зоологія та біологія; 
 3. Хвороби тварин та догляд за ними; 
 4. Полювання на дичину та його планування;
 5. Мисливське собаківництво;
 6. Мисливське законодавство;
 7. Мисливська зброя.

Мінімальна сума балів, для проходження тесту, повинна становити не менше 80%. Після позитивного проходження тестів, можна отримати віртуальний сертифікат, який підтверджує рівень ваших знань. Цей сертифікат полегшить вам отримати омріяний мисливський Квиток.

Крім мисливської освіти, Словацька мисливська Комора велике значення приділяє культурній складовій мисливців. Кожного року організація проводить десятки культурно-освітніх заходів для мисливців, їх родин і пересічних громадян, яким цікава ця тема.

Ось короткий перелік заходів, які заплановані у цьому(2015) році Товариством: 

 • Презентація нового мисливського сезону;
 • Спеціалізована виставка «Мисливство і відпочинок»;
 • Мисливський Кубок «Тенісний м’яч» та «Відкритий басейн»;
 • Бал «Мисливська культура»;
 • XVII регіональний бал. Засідання року;
 • Виставка трофеїв та спеціалізовані заходи;
 • Мисливство та природа очима дітей
 • Зустрічі для дітей з дитячих садків;
 • Виставка трофеїв та картин, пов’язаних із мисливством;
 • Дитячий день Святого Антоніо;
 • Змагання зі стрільби на Кубок «Святого Губерта»; 
 • Мисливський фестиваль– 2015;
 • День мисливця–2015;
 • День Святого Губерта та багато іншого…

Ще цілу низку заходів, зокрема, з мисливського собаківництва, соколиного полювання тощо організовує Словацький мисливський Союз.

Так проводять свій вільний час мисливці у Словаччині, а організатором цих дійств виступає Товариство.

Українські мисливці можуть поки що тільки мріяти про такі заходи, сумлінно сплачуючи щорічні внески. Можливо, і у нас так колись буде, але, мабуть, не тоді, коли «дозріє» керівництво, а коли самі мисливці захочуть цього. Адже для України теж актуальним є ведення мисливського господарства в наукових, культурно-освітніх та естетичних цілях, виховання громадськості у дусі поважливого ставлення до мисливця, в першу чергу, як до носія культурної спадщини народу та охоронця тваринного світу, а не як до браконьєра і невігласа, винищувача всього живого.

Роман НОВІКОВ
© "Лісовий і мисливський журнал"