Мисливське господарство країн Балтії

Країни Балтії так само, як і Україна, в 1991 році обрали шлях незалежності. Що собою являє мисливське господарство в цих країнах, і які іспити необхідно пройти, щоб стати мисливцем.

Естонія

Площа Естонії становить 4,5 млн гектар і майже 4 млн з них - мисливські угіддя. Мінімальна площа угідь - 5 000 гектар, але в середньому це близько 10 000 гектар, в країні зареєстровано більше 320 мисливських господарств.

Право полювання на дрібну дичину є у землевласників, а ось на велику дичину - у Естонського товариства мисливців. Відповідно до адміністративного договору з Міністерством навколишнього середовища, товариство мисливців наділене деякими функціями держави в області полювання.

Полювання в країні ґрунтується на колективному принципі - більш 15000 мисливців об'єднуються в мисливські клуби, які мають право на полювання. При кожному повіті створені ради по полюванню, які визначають квоти на добування мисливських видів, а ось регулювання чисельності великих хижаків регулюється державою.

Всі мисливці в Естонії, в тому числі й іноземні, зобов'язані сплатити мисливський збір в сумі 10 євро, а також придбати ліцензію на полювання, яка діє протягом року (20 євро для іноземців, власник мисливських угідь може самостійно встановлювати її вартість для мисливців).

Щоб стати мисливцем в Естонії необхідно пройти курс навчання і здати 4 іспити - теоретичний і практичний іспит складають двічі - і при школі, і на національному рівні. Після отримання сертифіката мисливця необхідно отримати дозвіл на зброю і вступити в мисливський клуб.

Латвія

Площа Латвії становить 6,46 мільйона гектар і близько 4,7 млн ​​з них - мисливські угіддя. У країні налічується трохи більш як 2 000 мисливських угідь, і практично всі вони - приватні. Що цікаво - полювати на ліцензовані види тварин можна лише в певних мисливських угіддях, які може зареєструвати як юридична, так і фізична особа, і їх площа повинна бути не менше 200 га. Якщо ж площа угіддя менше (а таких господарств в країні більше 600), то полювати там можна лише на нелімітовані види - лисиць, зайців і т.д.

У Латвії близько 25 000 мисливців, і щоб отримати цей статус, потрібно пройти курс навчання (28 євро), а потім скласти теоретичний і практичний іспит (по 14 євро). Для обміну мисливського посвідчення (1,5 євро) необхідно направити заявку в Державну лісову службу (особисто, поштою або в електронному вигляді) і вказати, в якому з відділень мисливець бажає його отримати. Також для полювання необхідна сезонна мисливська картка (14 євро), її теж можна отримати в електронному вигляді.

За останні роки в Латвії було видано близько 100 тисяч ліцензій на добування мисливських тварин. Щорічно близько 21 тисяч мисливців отримують сезонну картку і приблизно 1000 мисливців приїжджають до Латвії з інших країн.

Литва

Площа Литви становить 6,5 млн га, середня площа мисливського господарства - 8,6 тисяч гектарів. Якщо угіддя знаходяться в приватній власності, то про полювання на цій території мисливці повинні домовлятися з власником. Якщо він погодиться - отримає з держскарбниці компенсацію за добутих тварин, якщо відмовиться, то не зможе розраховувати на компенсацію збитку, нанесеному лісу дикими тваринами. В середньому кількість членів мисливського колективу - 41 осіб.

Вимоги до мисливців в Литві дуже серйозні. Щоб стати мисливцем недостатньо пройти курси і скласти іспит - між цими двома етапами слід 1 рік стажуватися в мисливському клубі. Більш того, кожні 5 років мисливські організації повинні влаштовувати своїм членам тестування з правил безпеки полювання і по практичним навичкам, а результат «інспекції знань» записують в посвідчення мисливця. Посвідчення можуть вилучити за адміністративні порушення, наприклад, при полюванні в стані алкогольного сп'яніння, і щоб отримати його назад, потрібно не тільки повторно здати іспит, а й пройти курс лекцій про шкоду алкоголю і наркотиків для здоров'я.

Здійснюється полювання за мисливськими листами, які видають користувачі мисливських угідь не пізніше 31 березня. У ньому вказують ім'я мисливця або розпорядника полювання, назву ділянки і способу полювання і засвідчують своїм підписом. Кожен вихід на полювання повинен бути відображений в мисливському аркуші, а на зворотній сторінці повинні також вказати, наприклад, стать і вік добутого кабана або дані про роги добутого оленя, інакше вважається, що на цих тварин полювали незаконно.

Для порівняння, відповідно до публічним звітом Держлісагентства, площа мисливських угідь в Україні становить 39,5 млн га (площа нашої країни - 60,3 млн га). В Україні зареєстровано 780 тисяч мисливців, в 2017 році Держлісагентство здійснило 270 тисяч адміністративних послуг з видачі контрольних карток.