Відкритий лист з приводу знищення веж

Народному депутату України О.В. Єднаку

В.О. Голови Держекоінспекції І.О. Яковлєву

 

Вельмишановні Остапе Володимировичу та Ігорю Олеговичу!

ГС «Всеукраїнська мисливська спілка» (ГС «ВМС») звертає Вашу увагу на кричуще порушення законодавства, що відбувається в рамках підтримки радикальних «екологічних» організацій та запровадженої ними кампанії по знищенню веж (вишок) на території природно-заповідного фонду.

Як свідчать матеріали обласних управлінь Держекоінспекції, отримані нами в ході запитів щодо знищення веж (Матеріали), відповідні приписи інспектори надають, посилаючись на ст. 16 ЗУ «Про природно-заповідний фонд». Зазначена стаття Закону забороняє, зокрема але не виключно, будівництво споруд на території ПЗФ, не пов’язаних з його діяльністю, та мисливство.

19 вересня за Вашим, пане Остапе Володимировичу, керівництвом пройшов кругли стіл по заповідній справі, де окрім іншого також було порушено питання знесення вишок в ПЗФ. Незважаючи на участь в цьому заході представників екологічних організацій, представники жодної мисливської організації не були запрошені на круглий стіл. Однобоке висвітлення порушеної проблеми призвело до того, що Вашій увазі не були представлені аргументи щодо незаконності знищення веж та порушення майнових прав користувачів мисливських угідь, територія котрих увійшла в об’єкти ПЗФ.

Поняття веж зустрічається в нормативно-правових актах лише у «Порядку проведення упорядкування мисливських угідь», де зазначено, що це вежі «для спостереження і селекційного відстрілу». Згідно з загальновідомим у спеціалізованій літературі твердженням  оглядові («мисливські») вежі це біотехнічні споруди, які використовуються для спостереження за природними угіддями і дикими тваринами. Основними напрямами наукової та науково-технічної діяльності установ ПЗФ є, зокрема, організація та здійснення систематичних спостережень (моніторингу) за станом і динамікою природних комплексів та об’єктів, інвентаризація об’єктів флори і фауни.

Отже, наявність спостережних веж на території об’єктів ПЗФ не суперечить вимогам законодавства, і не свідчить про той факт, що на території об’єкта займаються мисливством. Проведений нами аналіз судових справ демонструє, що господарські суб’єкти вдало оскаржують в судах приписи на демонтаж законно встановлених біотехнічних споруд. Звертаємо Вашу увагу, що згідно з Таксами відшкодування збитків, які затвердили спільним Наказом Мінагрополітики і Мінприроди, погодженим в тому числі і Заступником Голови Держекоінспекції, розмір відшкодування збитків при незаконному знищенні біотехнічої споруди становить фактичну її вартість, збільшену в 5 разів.

Події останніх років свідчать про те, що в Україні підтримка антимисливських організацій з боку народних депутатів та органів виконавчої влади призводить до знищення мисливської галузі і занепаду об’єктів ПЗФ, які не виконують свою природоохоронну функцію. Декларуючи нібито благородну мету, на практиці антимисливські організації піаряться на черговій надуманій проблемі, аби відзвітувати щодо отриманих міжнародних грантів і мати змогу одержати нові. Такий підхід суперечить орієнтирам Європейського Союзу, де на всіх рівнях визнають важливу роль сталого ведення мисливського господарства, в тому числі і в збереженні біорізноманіття та охороні середовищ його існування, та підкреслюють важливу роль збереження прав мисливців і їх участі в обговоренні питань, пов’язаних з охороною територій та мисливством.

Враховуючи викладене вище, вимагаємо припинити слідувати за радикальними антимисливськими організаціями, вмотивованими на знищення мисливської галузі України закордонними грантами, та припинити підтримку протизаконної кампанії по знищенню веж в об’єктах ПЗФ.

З повагою, ГС «Всеукраїнська мисливська спілка»