Законопроект 3563 – позиція Європейської федерації полювання та охорони природи (FACE)

Законопроект 3563 – позиція Європейської федерації полювання та охорони природи (FACE)

Всупереч намаганням анти-мисливців нав’язати українському суспільству і частині депутатів думку про те, що полюванню немає місця в ХХІст, в усьому світі воно є важливим інструментом управління дикою природою.

  • Полювання має вирішальну роль у запобіганні збитків сільського господарства та боротьбі з хворобами диких тварин;
  • Товарообіг, згенерований мисливством, також приносить користь національній економіці;
  • Участь молоді у полюванні дозволяє вивчати природу, проводити більше часу на свіжому повітрі і вчитися принципам сталого розвитку. Саме тому в ЄС спостерігається зростаюча тенденція залучення молоді до полювання.

Про це і багато іншого йде мова у зверненні Європейської федерації полювання та охорони природи (FACE), що представляє національні мисливські асоціації з 36 країн Європи та колективний інтерес 7-ми мільйонів мисливців Європи, із запереченнями проти прийняття в Україні Проекту Закону 3563, що забороняє полювання у присутності дітей.

Завдяки постійній співпраці з нашими партнерами, було забезпечено надіслання цього звернення з боку FACE не лише Голові ВРУ, а й усім членам Екокомітету ВРУ, який є головним при розгляді Законопроектів, що стосуються мисливства.

Висловлюємо щиру подяку Тетяні Васюк, члену Ради директорів AFEMS, за постійну неоціненну допомогу в залученні європейської спільноти на підтримку українських мисливців!

Лист FACE і його переклад:

Лист FACE Голові ВРУ

Лист FACE депутатам-членам Екокомітету ВРУ

Кому: Членам Комітету ВРУ з питань

екологічної політики та

природокористування

Копія: Всеукраїнська мисливська спілка

Шановні Народні депутати, члени Комітету Верховної ради з питань екологічної політики та природокористування,

Європейська федерація полювання та охорони природи (FACE) висловлює серйозну стурбованість законопроектом № 356З від 29.05.2020 р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту дітей від спостерігання за полюванням".

FACE представляє національні мисливські асоціації з 36 країн Європи та колективний інтерес 7-ми мільйонів мисливців Європи. Починаючи з 1977 року, FACE є однією з найбільш шанованих та надійних зацікавлених груп, визнаних європейськими установами в усіх питаннях, пов'язаних з полюванням, управлінням дикими тваринами, охороною здоров'я та добробутом тварин, вогнепальною зброєю та представництвом законних інтересів мисливців. Ми є давніми членами МСОП та спостерігачами всіх основних природних конвенцій (наприклад, CITES, CBD, CMS, AEWA, Рамсар, Бернської конвенції).

З юридичної точки зору Законопроект №3563 суперечить статті 2 Протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Більш конкретно, це порушує конституційні права батьків на виховання дітей відповідно до їх переконань.

Це є базовим правом батьків виховувати дітей відповідно до їх власних переконань та в інтересах своїх дітей. У цьому контексті FACE хоче, зокрема, виділити статтю 2 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: «Держава повинна поважати право батьків на забезпечення такої освіти та навчання відповідно до їх власних релігійних і філософських переконань».

Законодавчі положення, що розглядаються в Україні, суперечать багатьом ключовим принципам, викладеним у Хартії про полювання та біорізноманіття Ради Європи, яка була прийнята Постійним комітетом Бернської конвенції у листопаді 2007 р.

 Багато європейських країн мають закони, що сприяють участі молоді в полюванні, такі як Фінляндія, Франція, Латвія, Ірландія, Данія, Швеція, Австрія та Великобританія. Ці країни дозволяють неповнолітнім подавати заявку на отримання ліцензії на вогнепальну зброю/полювання у віці до 18 років. Наприклад, у віці 16 років можна отримати ліцензію на полювання в Данії, Латвії, Німеччині, Австрії та Франції. В Ірландії та Великобританії для стажерів ліцензія на полювання/вогнепальну зброю доступна з 14 років. За винятком Польщі, жодна європейська країна не заважає молоді (підліткам) відвідувати полювання. Закон в Україні був би невиправдано дискримінаційним у цьому плані.

Важливо, що у багатьох європейських країнах спостерігається зростаюча тенденція залучення молоді до полювання. Участь молоді в полюванні широко визнана як можливість надання ключових знань про природу та глибоке розуміння управління дикими тваринами та добробуту тварин. Це позитивно впливає на психічний та фізичний розвиток дітей.

Потенційна заборона участі молоді в полюванні фактично усуне можливість передачі мисливських традицій та культури молодому поколінню. Як Вам відомо, полювання та управління дикими тваринами мають важливе значення для піклування про європейську сільську місцевість, підтримку оптимальної кількості популяцій дичини та добробуту дикої природи. Приблизно 65% європейської сільської місцевості знаходиться під управлінням мисливців. У цьому контексті мисливці є найкращими та найвідповідальнішими захисниками навколишнього середовища та дикої природи.

Потенційний закон в цьому відношенні в Україні не звертає уваги на вирішальну роль полювання у запобіганні збитків сільського господарства та боротьбі з хворобами диких тварин, такими як африканська чума свиней у дикого кабана. На рівні ЄС мисливці різного віку визнані ключовими партнерами щодо викорінення АЧС у дикого кабана. Тому контрпродуктивним є недопущення приєднання молоді до полювання (та полювання взагалі), коли мисливцям потрібно боротися з цими довготривалими захворюваннями.

З економічної точки зору товарообіг, згенерований мисливством, також приносить користь національній економіці і, водночас, є одним з основних ресурсів для охорони природи та середовища існування. Європейські мисливці витрачають 16 мільярдів євро щорічно. В Україні полювання є частиною традицій та культурної спадщини. Наприклад, полювання сприяє зміцненню родинних зв’язків та покращенню спілкування між поколіннями. Більше того, це важлива галузь економіки і життєво важливе джерело для життєдіяльності громадян України.

Охорона природи - це фундаментальна частина дитячої освіти. Полювання - це відмінний спосіб навчити дітей щодо видів рослин та тварин, поважати та цінувати фауну та рослинний світ та правильно поводитись на природі. Людям важливо налагодити зв'язок з природою і зрозуміти, звідки надходить їжа, і що полювання є природним джерелом органічного м’яса для домашніх господарств.

Психологічні та фізичні переваги перебування на природі були доведені в численних дослідженнях. Це особливо важливо в той час, коли на комп'ютери та соціальні медіа витрачається занадто багато часу в нашому щоденному житті. Участь у полюванні - це приємне заняття, що має вагому для молоді мету спілкування та вивчення етики сталого розвитку. Однією з проблем сьогодні є те, що молодь веде переважно сидячий спосіб життя та проводить мало часу на свіжому повітрі.

Нарешті, безпека має вирішальне значення під час полювання. Присутність дітей на полюванні у супроводі досвідчених мисливців дозволяє їм спостерігати і вивчати на практиці правила безпеки при поводженні з вогнепальною зброєю за різних обставин та набувати необхідних навичок, щоб стати відповідальними мисливцями.

Я радий більш детально обговорити точки зору, викладені в цьому листі.

Щиро Ваш,

Доктор Девід Скаллан,

Генеральний секретар FACE