Реальність процедури отримання мисливських угідь в користування

Реальність процедури отримання мисливських угідь в користування

Що чекає Вас на шляху проходження процедури надання мисливських угідь в користування в реальності? Довготривалий, сповнений бюрократії і корупційних ризиків  квест, де для проходження кожного кроку вже давно сформована своя такса, а в більшості випадків це ще й неможливість виконати 100% вимог, передбачених законодавством.

По-перше, згідно із діючим законодавством граничний термін розгляду звернень громадян складає 1 місяць. Отже, лише збір документів для початку процедури отримання угідь в користування може зайняти 3 місяці, якщо не більше.

Далі починається найскладніша процедура – отримання погоджень землевласників/користувачів.  Найлегший випадок, якщо ви бажаєте отримати в користування землі лісгоспу і Вам необхідне лише одне погодження. Але найчастіше ситуація доволі складніша. Наприклад, на території в 3000 га сільгоспугідь може бути 1000 пайовиків, і тут є декілька варіантів.

  1. Якщо паї передані в користування фермеру – ви потребуєте лише його погодження, але це зовсім не значить, що ви відбудетесь «малою кров’ю». Зокрема розповсюдженим є питання типу «чого я маю дозволяти Вам топтати мої посіви»? Нерідко «домовитись» з фермером вдається лише після надання йому фінансово-матеріальної послуги або обіцянки безкоштовних полювань в майбутньому.
  2. Якщо паї не надані в користування, Ви маєте домовитись з їх власниками. В більшості випадків Вам знову ж таки потрібно бути готовим до бартеру на кшталт - ти мені новий паркан, я тобі погодження.
  3. Існують і зовсім безнадійні випадки. Наприклад, пай отримано, а право власності на нього не оформлено. Власник паю помер і його було успадковано родичами, які живуть у місті, або й взагалі працюють за кордоном. Тобто, Ви фізично не матимете змоги отримати погодження, а отже, виконати умову закону. Навіть маючи 99% погоджень будьте готові, що це може стати приводом для відмови надання угідь в користування, тобто, чиновники будуть вмикати корупційну машину.

Проходження процедур погодження в сільраді, держадміністрації потребує вашої готовності  зробити свій внесок у розвиток громади, наприклад, заасфальтувати вулицю або зробити її освітлення, допомогти садочку і т.д.

Якщо Ви зібрали усі необхідні документи, вони пройшли перевірку на наявність коми у потрібному місці, готове подання Держлісагентства і у Вас ще навіть залишились кошти на ведення мисливського господарства, Ви потрапляєте у обласну раду. Там Вас чекає проходження профільних депутатських комісій, і якщо Ви не маєте зв’язків на рівні області серед «потрібних людей» - будьте готові до того, що знайдеться купа зачіпок, щоб дати Вам відмову.

Така невтішна реальність, звичайно, може мати нюанси в кожному конкретному випадку, але загалом сьогодні без потрібних зв’язків або великих коштів пройти процедуру отримання в користування мисливських угідь майже не можливо.

Тому ми вважаємо, що до ст. 22 ЗУ «Про мисливське господарство та полювання» мають бути внесені зміни. Зокрема, в частині отримання погоджень достатнім має бути отримання погоджень від 50% власників або користувачів земельних ділянок на території мисливських угідь, що надаються в користування. В зв’язку з реформою децентралізації має бути децентралізована і процедура надання угідь в користування: Радою ОТГ за погодженням з територіальним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері мисливського господарства (нині це ОУЛМГ).

Спрощення даної процедури відкриє можливості для отримання мисливських угідь в користування колективам мисливців, значно скоротить бюрократичну і корупційну складову.