Маркувальна бирка

Маркувальна бирка

Для підтвердження законності добутої дичини використовують спеціальні бирки, які не дозволяють використовувати їх повторно, детальніше про принцип і варіанти можна почитати тут: http://gsvms.org.ua/uk/myslyvstvo/mizhnarodnyi-dosvid/item/304-markuvannia-dobutoi-dychyny

На підставі обліків господарство може спланувати чисельність диких тварин до відстрілу і скласти План добування. На підставі узагальнених по господарствам даних ЦОВВ замовляє виготовлення бирок і розподіляє їх по господарствам по собівартості. Бирка містить штрих-код з унікальним номером, кодом господарства – це дозволяє особам, виконуючим функції контролю, перевіряти законність перебування в угіддях. Може складатися з декількох відривних частин, які мисливець використовує при транспортуванні частини добутої продукції (для копитних). Бирки можуть бути різного кольору для різного виду дичини.

Бирка діє протягом усього сезону (поки не буде використана в цьому сезоні). Була пропозиція – повертати мисливцю частину коштів за невикористані бирки. Давайте розглянемо це на умовному прикладі квитка на громадський транспорт. Є такі пасажири, що придбали квиток і не компостують його, доки на горизонті не з’явиться контролер. Уявіть, що такий пасажир, через декілька поїздок в транспорті звернеться до каси з проханням повернути йому кошти на начебто невикористаний квиток. З одного боку, якщо полювання було не результативним з вини мисливця (не влучив) – вини господарства в цьому немає, якщо з вини господарства (немає дичини) – вини мисливця в цьому немає. Однак, господарство вже витратило кошти на ведення мисливського господарства в обох випадках. Можливо, за відсутності дичини мисливець наступного сезону просто не придбає бирку в цьому господарстві, і це буде стимулювати останнє докласти більше зусиль для відтворення (в т.ч. штучного) дичини та залучення мисливців.

Розділились думки з приводу впровадження бирок для добування хутрової і пернатої дичини. Сьогодні ці види полювання залишаються найбільш складними для контролю за дотриманням норм добування, особливо якщо врахувати, що запис добутої дичини в «матроску» фактично залишається на совісті самого мисливця. Господарства грішать тим, що друкують відстрільні картки в кількості, рівній попиту. Сумарний вихід мисливців по разовим і сезонним карткам нерідко перевищує пропускну спроможність. Тому кількість добутої дичини залежить виключно від порядності мисливця. Впровадження бирок у кількості, відповідній Плану добування, не дозволить добувати зайвого.

Бирка для дрібної дичини може мати інший вигляд – по принципу маркування багажу в літаках, бирок зі штрих-кодами на рослинах. Це удосконалить контроль за кількістю добутої дичини і дозволить здійснювати його в режимі «реального» часу, а не по завершенню мисливського сезону. Можливість придбати бирки заздалегідь – позбавить необхідності їздити угіддями в пошуках єгеря.

Використання електронного кабінету буде найбільш прогресивним варіантом організації використання бирок і обліку добутої дичини. 

Програмне забезпечення і електронний кабінет – в завтрашній публікації.