Свинець. Факти без емоцій

Свинець. Факти без емоцій

20 жовтня 2015 в столиці Європи відбулася унікальна подія для світової мисливської спільноти. Вперше, в одному місці і в один час, зібралися фахівці світового рівня, щоб обговорити тільки одну тему - свинець, який використовується в мисливських і спортивних боєприпасах.

Симпозіум «Раціональне використання свинцевої амуніції в полюванні і спортивній стрільбі: Факти і Емоції» був організований двома важливими організаціями. Це WFSA (Світовий Форум Стрілкових Дисциплін) і AFEMS (Асоціація Європейських Виробників Мисливських і Спортивних Боєприпасів).

До проведення цього симпозіуму організатори і учасники готувалися кілька років. Не дивно, що в підсумку, в Брюсселі зібралися 110 делегатів з різних країн світу.

Були присутні Глави мисливських асоціацій Франції, Польщі, Італії, Норвегії, Швеції, Великобританії, Фінляндії, Данії, Німеччини і ПАР. А також, представники міжнародної федерації стрілецьких видів спорту, члени національних асоціацій стрілецьких тирів. Вчені з усіх європейських країн, лікарі, токсикологи, гематологи, екологи, балістики, хіміки та інших фахівців вузьких областей наук було настільки багато, що не перелічити.

Від виробників патронів, членів Асоціації АФЕМС були: RIO, RWS, FIOCCHI, LYALVALE Express, SAKO, ELEY, Norma, Lapua, Cheddite, Sellier & Bellot. Фірма «ТАХО» була єдиним учасником від України. Серед політиків були: представники міністерства екології Франції та міністерства охорони здоров'я Італії, члени Єврокомісії щодо захисту навколишнього середовища, представники конгресу Іспанії, група Європарламенту з біорізноманіття, природних ресурсів та полювання, члени Єврокомісії щодо захисту навколишнього середовища, охорони здоров'я та продовольчої безпеки і т.д.

Всього до уваги і вивчення були представлені 19 доповідей за категоріями: навколишнє середовище, законодавство, балістика, здоров'я людини, інші аспекти. Кожна доповідь вимагає детального розгляду. Ми з вами заслуговуємо того, щоб знати правду про свинець і не відчувати себе на полюванні злочинцями, які завдають непоправної шкоди природі і тваринам. У цій статті я дуже коротко викладу деякі висновки і факти досліджень. Сподіваюся, вам буде цікаво ознайомитися з деталями в майбутніх публікаціях. А тепер, перейдемо до фактів.

1) Різноманітність видів свинцю.

Свинець використовується в дуже широкому спектрі продукції.

98% світового обороту свинцю використовується в формі порошків, оксидів, складних хімічних сумішей для виробництва акумуляторів, чорнила та інших товарів. Такі види свинцю мають значно високу розчинність, малий опір до корозії і реальний, відчутний, негативний вплив на природу і на здоров'я людини.

2% свинцю, виключно у формі металу, припадає на виробництво боєприпасів. Металева форма свинцю НЕ завдає шкоди навколишньому середовищу і організму людини. Ніякого. Ще раз повторю. НІЯКОГО! Але 98% «шкідливого свинцю» дуже відчутно і несправедливо зіпсували репутацію металевого свинцю, який ми застосовуємо на полюванні.

2) Наше здоров'я.

Щоб тіло людини змогло абсорбувати свинець, він повинен бути в іонній формі. Навіть найдрібніші фрагменти свинцевого шроту, які людина може з'їсти з м'ясом дичини, не зможуть перейти в іонну форму. За результатами досліджень, тільки 1-2% від «з'їденого» шроту можуть теоретично розчинитися в травному тракті.

Ви розумієте, про які дози «теоретично розчиненого і потім теоретично іонізованого» свинцю йде мова?

Готуємося «переварити» цифри, які надає EFSA - Європейська Організація Продовольчої Безпеки. Це не приватний «інститут» на одне вікно, а найважливіше агентство Європи.

Основними джерелами споживання свинцю є: сухі сніданки (пластівці в глазурі, які так люблять діти) - 16%; безалкогольні напої - 12%, молоко - 10%, овочі - 8%, вода - 7%. А дичина? Не вгадаєте - 0,04%. Вміст свинцю в сирому м'ясі «екологічно чистих» яловичини і свинини, які продаються в елітних європейських магазинах -сюрприз - абсолютно ідентичний!

З шоколаду організм вбирає 0,064 мг свинцю на 1 кг, з риби і морепродуктів - 0,040 мг, з дичини - 0,020 мг.

Про показники для сиру, горіхів, грибів, і мідій я не кажу, щоб не псувати апетит остаточно. Навіть якщо заборонити свинцевий шрот, людина не стане споживати менше свинцю в повсякденному житті. Дослідження, яке порівнювало показники рівня свинцю в крові мисливців і донорів крові, дало наступні результати. Мисливці - 59 нанограмм свинцю на мілілітр, члени сімей мисливців - 42 нг / мл, донори крові (чоловіки) - 58 нг / мл, донори крові (жінки) - 41 нг / мл. Загалом, насолоджуйтеся улюбленими стравами з дичиною ... ну ... і краще пийте пиво, а не червоне вино.

3) Альтернативи свинцю і тваринний світ.

Знаєте, як серйозні виробники патронів відносяться до сталевого шроту? Начистоту?

Ми її ненавидимо. Ми розуміємо, що як тільки великі «захисники природи» доб'ються заборони на свинець в патронах - тваринам і полюванню настане кінець. Фініта. Капут.

Шрот зі сталі, цинку і олова не має достатньої щільності і ваги, щоб відмінно пробивати малу дичину в такій мірі, щоб швидко вбити її.

Допитливі норвезькі вчені кілька років засовували в рентген-апарат дрібну птицю, яку знаходили мертвою в природі в період заборони на свинцевий шрот (ця заборона в Норвегії вже опротестована і скасована). Що вони з'ясували. У багатьох тушках виявляли 4-6 шротинок сталевого шроту. Зазвичай 4-6 свинцевих шротин достатньо для миттєвого ураження маленького птаха. А в досліджених випадках, сталеві шротини залишали поверхневі рани, не проникаючи так глибоко, щоб вразити життєво-важливі органи.

Тільки в Норвегії, кількість підранків, після заборони на свинець, зросла на 50-75%. І скажіть, будь ласка, чи це не абсолютний садизм по відношенню до птаха?

«А як же тунгстен / вольфрам і вісмут?», - запитають ерудити.

Зараження м'яса вольфрамом може призводити до ракових захворювань. Зараз проводяться відповідні дослідження. Ну а вісмут може вибухати при низьких температурах. Виходить, зимове полювання з «міні-подарунком» для любителів гострих відчуттів.

Питання впливу (точніше, НЕ впливу) свинцевого шроту на популяції птахів займуть ще з десяток сторінок. Так само, як НЕ вплив свинцю на забруднення ґрунтів та водойм. Ох, багато чого можна написати з цього приводу!

Питання балістики я не буду піднімати в цій статті зовсім. Відносно «альтернатив» це взагалі тема публікацій на кілька років вперед.

Скажу правду. Якби виробники патронів, шановні інститути та національні асоціації мисливців не докладали таких титанічних зусиль, щоб відстояти свинцевий шрот, більшість європейських рушниць вже висіло б на стінах як декор.

4) «Заборона на свинцевий шрот в більшості країн світу».

Ще один міф, від якого болять вуха. Це дуже об'ємна тема для обговорення. Чому свинець зробили об'єктом страшилок і істерики? Чому політики і «зелені» використовують свинець для маніпуляцій громадською думкою? Які гроші приносить така «боротьба» з мисливцями і виробниками патронів? Чому і кому мисливці, як глобальне співтовариство, стали поперек горла?

Питання законодавства різних країн Європи хотілося б висвітлити окремо, щоб і українські мисливці знайшли можливість гідно представляти і відстоювати свої інтереси.

Наостанок, всього одна емоція. Хотілося б, щоб ініціатори законопроектів, які кардинальним чином впливають на наше з вами життя, більш глибоко вивчали тему. Якщо ми хочемо дбати про навколишнє середовище, фауну і бути частиною цивілізованого співтовариства, то від популізму, демагогії і спекуляцій потрібно відмовитися. Раз і назавжди.

З повагою,

Тетяна Васюк

Директор виробництва НПФ «ТАХО»,

Делегат від України і член Ради директорів Асоціації європейських виробників мисливських і спортивних боєприпасів